In developing, this recipe, I was aiming for a result that was both easy to make, and healthy. The finished dish is just that; requiring a minimal amount of ingredients, this Lemon Caper Chicken recipe has the easy capability of serving a large family, while also being a practical solution to the need for a low grocery bill.
No matter who you are or where you live, the chances are high that you have a high level of stress in your life. Most people do, and it’s been noticed as a rising problem in America (stress has reportedly caused $300 billion annually in damages in the US alone).
Among many solutions to managing stress is a relatively simple one; nonetheless, a solution that has got quite out of hand in the United States: what you eat. Yes, what you put in your body has more consequences than you may realize.
It’s getting warm over here! Time to make your favorite treat for a summer day: Ice Cream! Skip the sugar, and the tedious churning process (for those who don’t have an Ice Cream maker).
We’re finally warming up here, at least in Southern California, so now’s the time to pull out your frozen treats and cool drinks! Most of the time, though, your frozen treats may be things like Otterpops, which are little else than a mixture of corn-syrup and food coloring, or like Kool-Aid, which has ingredients that are impossible to pronounce, and also has food coloring. Sometimes your healthiest option is to make your own, and in this post, I have a recipe for Protein Popsicles! It’s exactly what it sounds like – popsicles with protein powder in them.
Summer break is upon us! It’s time to start evaluating the way we’re eating, and start making healthy and sustainable choices. This is more important than it may sound; the food we put into our bodies affects our health directly; our stress levels, our mental health, our energy, and our whole physical well-being.
It’s time to fuel your body properly for all your summer activities!
Often it is very time consuming to prepare entire healthy meals three times a day from scratch, while also making sure you’re getting all of the numerous nutrients your body needs to function at its peak.
I recently found a solution to this via a nutrition program that offers complete meal shakes, specifically balanced with all the nutrients your body needs in each one. Each complete meal shake ends up being under $3.
I take two of these each day, leaving myself with one regular food meal per day to prepare for myself, as well as healthy snacks in between. What I like about this program is that its not a diet; it’s simply a program that showers your body daily with pure nutrition, which naturally aids in the building of lean muscle, and weight loss.
If you could spend under $3 for each of your meals, with no prep and no shopping, while also losing 10-20 pounds in your very first month, would you do it?
Check out all the information on my program’s website, and contact me if you have any questions!